Sokol stěhovavý

Říše živočichové

Kmen strunatci

Třída ptáci

Podtřída letci

Řád dravci

Čeleď sokolovití

Rod sokol

Rekord: rychlost letu 350 km/h

Rozšířený sokolovitý dravec. Samice je výrazně větší než  samec  a může dosahovat až velikosti havrana. Má dlouhá špičatá křídla a krátký ocas, který se ke konci zužuje. Na zbarvení je nejnápadnější charakteristický tmavý „vous“ na bílé tváři. Jeho kořistí jsou převážně ptáci do velikosti kachny. Druh má množství popsaných poddruhů, ale ne všechny jsou uznávány. Různé prameny uvádí 15 – 17, někdy dokonce i 19 poddruhů.

 

Usain Bolt

Běh na 100m  za 9,69 s, rychlost asi 45 km/h.

(Peking 2008  16.srpen)

Je jamajský sprinter, v současnosti držitel tří atletických světových rekordů

Usain Bolt je prvním člověkem v historii, který dokázal zaběhnout nejkratší trať regulérně pod hranicí 9,70 s. i 9,60 s. Na atletickém MS 2009 v Berlíně byla provedena vědecká analýza Boltova běhu, která ukázala, že ve finále stometrové trati dosáhl maximální rychlosti 44,72 km/h (letmých 20 metrů za 1,61 s.)

Ptáci

Sup

 

Říše:

živočichové

Kmen:

strunatci

Třída:

ptáci

Řád:

dravci

Čeleď:

jestřábovití

Rod:

sup

 

 

 

Rekord: spatřen ve výšce 11277m n.m

 

Také nazývaný sup nádherný nebo sup Rueppellův, je dravec z čeledi jestřábovitých, který žije v oblasti afrického Sahelu. V současnosti jeho populace čítá zhruba třicet tisíc jedinců a z různých důvodů, zejména ztráty přirozeného prostředí, ubývá. Proto jej Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil v roce 2007 do Červeného seznamu se statutem téměř ohrožený.

Sup Ruppelův se 29.11.1973 srazil ve výšce 11277 m s dopravním letadlem nad Abidžanem

Steven Hooker

Skok o tyči 5,96 m

Peking 22.srpna 2008

Rekord:ve výšce 5,96 m

Je australský atlet, který se věnuje skoku o tyči. Na letních olympijských hrách v Pekingu získal zlatou medaili. Je bronzovým medailistou halového mistrovství světa 2008 a mistr světa z berlínského mistrovství 2009 Na olympiádě v Pekingu se stal mužem třetích pokusů. Svoji základní výšku zdolal napoprvé ale následných 580, 585, 590 ale i 596 skočil vždy napotřetí. Posledním výkonem zároveň ustanovil nový olympijský rekord.

 

Datel červenohlavý

 

 

Říše:

živočichové (Animalia)

Kmen:

strunatci (Chordata)

Podkmen:

obratlovci (Vertebrata)

Třída:

ptáci (Aves)

Podtřída:

letci (Neognathae)

Řád:

šplhavci (Piciformes)

Čeleď:

datlovití (Picidae)

Rod:

Melanerpes

 

 

 

Rekord: buší do kůry rychlostí 20,9 km/h při nárazu, tzn. že v okamžiku náhlého zabrzdění úderu má v hlavě přetížení 10 kg

Je široce rozšířený druh šplhavého ptáka z čeledi datlovitých (Picidae). Je rozšířený především v otevřených, stromy porostlých krajinách na území jižní Kanady a ve středu a na východě Spojených států amerických. Je částečně tažný, zatímco severní ptáci migrují směrem na jih, jižní populace na svých hnízdištích mnohdy setrvávají po celý rok. Dorůstá 24 cm, je celý černobílý s jasně červenou hlavou a hrdlem. Živí se hmyzem, semeny, bobulemi, ovocem, ořechy a občas i vejci jiných druhů ptáků. Hnízdí v dutinách odumřelých stromů, kam klade 4-7 vajec, na kterých sedí po dobu 2 týdnů. Ročně hnízdí 1x až 2x.

Hosejn Rezázáde

Dvojboj 472,5 kg

Peking 2008

 

 

Sibiřský bílý jeřáb

 

Říše:

živočichové (Animalia)

Kmen:

strunatci (Chordata)

Podkmen:

obratlovci (Vertebrata)

Třída:

ptáci (Aves)

Podtřída:

letci (Neognathae)

Řád:

krátkokřídlí (Gruiformes)

Čeleď:

jeřábovití (Gruidae)

Rod:

jeřáb (Grus)

 

 

Jeřábi létají v klínovitých formacích a ozývají se nezaměnitelnými troubivými zvuky

 

Rekord:nejstarší pták sibiřský bílý jeřáb jménem „Wolf“ se dožil 82 let = narodil se r. 1905 veŠvýcarské ZOO a zemřel r. 1988 ve Visconsinu…

 

Oscar Gomer Swahn

Oscar Swahn  je bývalý švédský sportovní střelec, který se ve věku 60 let a 263 dnů stal druhým nejstarším olympijským vítězem v individuálním závodě, ve věku 64 let a 257 dnů se stal nejstarším olympijským vítězem vůbec a ve věku 72 let a 279 dnů se stal i nejstarším olympijským medailistou.

 Buřňák černohřbetý 

Na délku dorůstá 43 - 52 cm s rozpětím křídel 101 - 117 cm a hmotností mezi 700 - 850 g. Má štíhlé tělo, dlouhá křídla, krátký ocas a silný zobák. Je celý bílý s výjimkou šedého hřbetu, ocasu, křídel a končetin, tmavých očí a žlutošedého zobáku. Samec ani samice se zbarvením neliší.

Rekord: nejvytrvalejší pták hnízdo opustí a potom je 3-10 let ve vzduchu.

 

 Emil Zátopek

Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Jde o jednoho z největších atletů všech dob. Nejvíce ale proslul během olympijských her 1952Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km (14:06,72), 10 km (29:17,0) a dokonce i maratón (2:23:03,2), který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a atletičtí experti pochybují, že se ještě někomu kdy podaří.

 

Rybák dlouhoocasý

Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) je středně velký druh rybáka, velmi podobný rybáku obecnému. Liší se od něj delším bílým ocasem, krvavě červeným kratším zobákem, šedavou spodinou těla a světlými křídly s úzkou černou páskou na špičce. Hnízdí severně od areálu rybáka obecného v arktickém pásmu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Zimuje až v pobřežních vodách Antarktidy, přičemž každoročně absolvuje jednu z nejdelších tahových cest mezi ptáky. V malém počtu protahuje i vnitrozemím Evropy, přičemž byl již 23× zaznamenán i v České republice.

Nejvetsi rekord:nejdelsi lety 22 530 km

 

Kenenisa Bekele

 

 

27:01,17

Kenenisa Bekele (Etiopie)

Peking 2008

17. srpen 2008

 

Je vysoký 174 cm a váží kolem 66 kg. V současnosti je jedním z nejlepších běžeckých vytrvalců světa, mnohonásobným zlatým medailistou z velkých soutěží i světovým rekordmanem. Jedná se také o jedenáctinásobného mistra světa v přespolním běhu.

Rekord: běh na 10 000 m

 

 

 

Pštros dvouprstý

Pštrosi obvykle váží mezi 90 a 130 kg,. Ptáci stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu. Tato adaptace jim umožňuje rychlý běh, při kterém mohou v případě ohrožení života vyvinout na krátkou vzdálenost rychlost až 70 km/h. Vnitřní prst zároveň může sloužit jako nebezpečná zbraň,.

. K jejich ochraně před prachem a pískem slouží pštrosům také třetí víčko – mžurka, která se zavírá horizontálně od vnitřního očního koutku k vnějšímu. Během prvního roku života mláďata rostou o 25 cm za měsíc. Po jednom roce života váží mladý pštros okolo 45 kg. Pštrosi se mohou dožívat až 75 let.

Největší rekord:dokáže běžet až 70km/h

 

Usain Bolt

Největší rekord: Usain Bolt 45 km/h